Kodeks Etyki Hodowcy Doginoga

7 minut czytania
czerwiec 20, 2025

Stworzyliśmy Doginoga aby sprzedaż psa rasowego była wspaniałym doświadczeniem. W tym celu współpracujemy wyłącznie z renomowanymi hodowcami psów rasowych w Polsce, dla których troska o dobrostan zwierząt jest celem nadrzędnym. Aby ujednolicić standardy panujące wewnątrz naszej platformy, stworzyliśmy Kodeks Etyki Hodowcy Doginoga (KEHD). KEHD to zbiór zasad, norm i wytycznych, który ma na celu ustandaryzowanie działań dokonywanych w hodowlach, które mają ogromny wpływ na życie, zdrowie i dobrostan zwierząt.

Dlaczego stworzyliśmy KEHD

Członkostwo w Doginoga to przede wszystkim zobowiązanie hodowcy do priorytetowego traktowania zdrowia, samopoczucia i bezpieczeństwa psów w hodowli, uczciwej komunikacji z nabywcami, wysokiej kultury osobistej i przestrzegania odpowiedzialnych praktyk hodowlanych - dopasowanych do indywidualnych cech charakteru wybranej przez nich rasy. Wszyscy hodowcy w naszej społeczności przestrzegają zestawu wytycznych stworzonych we współpracy z naszymi doradcami, lekarzami weterynarii, naukowcami oraz hodowcami (Przeczytaj: Standardy Doginoga), którzy wierzą w misję i działalność Doginoga.

Psy to istoty żywe, które wymagają miłości, troski i odpowiednich warunków do życia. Hodowcy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu, że te potrzeby są spełnione od pierwszych chwil życia psa. Odpowiedzialny hodowca wpływa na zdrowie, zachowanie i przyszłe relacje psa z ludźmi. Hodowcy muszą więc podejmować świadome decyzje, aby unikać problemów zdrowotnych i behawioralnych u swoich zwierząt, co ma długofalowe konsekwencje dla całej społeczności miłośników psów.

Doginoga zapewnia hodowcom niezbędną wiedzę, wsparcie i narzędzia, aby mogli prowadzić swoją działalność w sposób etyczny, odpowiedzialny i nowoczesny. Zobowiązujemy hodowców do przestrzegania tego kodeksu, aby stworzyć lepsze warunki dla wszystkich psów i ich opiekunów. Wierzymy, że świadome i odpowiedzialne podejście do hodowców psów rasowych przyczyni się do poprawy jakości życia zwierząt oraz wzrostu świadomości społecznej na temat roli, znaczenia i wartości hodowców.

Nieprzestrzeganie poniższych zasad może skutkować wykluczeniem ze społeczności Doginoga oraz brakiem możliwości sprzedaży/zakupu (Przeczytaj: Kodeks Etyki Nabywcy Doginoga) psa przez naszą platformę.

Praktyki hodowlane

Każdy Hodowca Doginoga zobowiązuje się przestrzegać zasady określone w niniejszym kodeksie:

1. Dołożenia wszelkich starań, aby każdy miot był wynikiem sumiennego planowania, uwzględniającego temperament i kondycję fizyczną rodziców, czystość od chorób dziedzicznych oraz kierowanie się etyką moralną i zawodową.

2. Nie rozmnażać suki zanim nie osiągnie dojrzałości fizycznej i psychicznej (indywidualnie, zgodnie z typem rasy) oraz minimalnego wieku hodowlanego i tylko wtedy, gdy zostanie zbadana przez lekarza weterynarii i będzie w doskonałym zdrowiu.

3. Nie rozmnażać samic po zakończeniu wieku hodowlanego (powyżej 8 roku życia) lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii oraz nie przekraczać dozwolonej liczby porodów.

4. Przestrzegać wszystkich obowiązujących zasad i wytycznych dla hodowanej rasy.

5. Stosować się do regulaminu hodowlanego FCI (ZKwP).

Środowisko hodowlane

Wszyscy członkowie Doginoga zobowiązują się do:

1. Zapewnienia wszystkim psom na terenie hodowli odpowiedniej opieki oraz czystego i bezpiecznego środowiska, które obejmuje między innymi:
a. Pomieszczenia wewnętrzne (lub zewnętrzne) zabezpieczone przed ekstremalnymi temperaturami i dostosowane do danej rasy.
b. Swobodny dostęp do otwartej przestrzeni na zewnątrz, bez jakichkolwiek zagrożeń mogących wpłynąć na zdrowie fizyczne psów.
c. Odpowiednia przestrzeń mieszkalna, z dostępem do światła i świeżego powietrza, wyposażona w wygodne, wyściełane miejsca do spania.

2. Zapewnienia suce i jej miotowi odpowiedniej opieki oraz czystego i bezpiecznego środowiska, które obejmuje (oprócz wszystkich powyższych):
a. Ciche, niestresujące środowisko do karmienia i odpoczynku, oddzielone od innych psów (chyba, że nie jest to zgodne z daną rasą).
b. Wystarczająco dużo miejsca, aby szczenięta mogły poruszać się swobodnie.

Behawiorystyka i pielęgnacja

Wszyscy członkowie Doginoga zobowiązują się do:

1. Regularnych interakcji, ćwiczeń, socjalizacji i wzbogacania miejsca przebywania psów, np. o zabawki.

2. Regularnych ćwiczeń, spacerów, kontaktów szczeniąt z innymi psami oraz ludźmi, dostosowanych do wieku i danej rasy.

3. Zapewnić szczeniętom odpowiednią, dopasowaną do rasy i do wieku interakcję oraz socjalizację, zanim opuszczą hodowlę.

4. Utrzymywania szaty i okrywy włosowej swoich psów w nienagannej kondycji (stosownie do danej rasy, pory roku oraz okoliczności panujących w hodowli).

Żywienie

Wszyscy członkowie Doginoga zobowiązują się do:

1. Dbałości o jakościowe żywienie – dostosowane do rasy, wieku, stanu rozrodczego i wielkości psa.

2. Stosowania odpowiedniej suplementacji, dopasowanej do potrzeb psów w wieku hodowlanym, a także zapewniającej weteranom komfort psychiczny i fizyczny.

Zdrowie

Wszyscy członkowie Doginoga zobowiązują się do:

1. Rzetelnej, profilaktycznej opieki weterynaryjnej nad psami, wykonywania obowiązkowych i wskazanych badań dla danej rasy potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami.

2. Wykonywania regularnych kontroli zdrowia szczeniąt, prowadzenia książeczek zdrowia, stosowania się do kalendarza szczepień i odrobaczań szczeniąt.

Selekcja nabywców

Wszyscy członkowie Doginoga zobowiązują się do:

1. Rzetelnej weryfikacji wszystkich potencjalnych nabywców, zainteresowanych szczeniętami, pod kątem wiedzy, intencji oraz powodów nabywania psa.

2. Powstrzymać się od sprzedaży szczeniąt nabywcom, którzy nie zostali odpowiednio sprawdzeni lub wobec których istnieje podejrzenie, że szczenię nie trafi do bezpiecznego domu.

3. Powstrzymać się od sprzedaży szczeniąt do innych stowarzyszeń, nie należących do FCI.

Sprzedaż szczeniąt

Wszyscy członkowie Doginoga zobowiązują się do:

1. Przeprowadzać transakcje sprzedaży szczeniąt wystawionych na platformie, bezpośrednio przez Doginoga, aby zagwarantować sobie i nabywcom maksymalne bezpieczeństwo (a w razie problemów otrzymać priorytetową pomoc i wsparcie Doginoga).

2. Zawierać przejrzyste umowy sprzedaży i rzetelnie wyjaśniać nabywcom treść zapisów (preferowane umowy dostarczone przez Doginoga wraz z omówieniem).

3. Udostępniać draft (wzór) umowy sprzedaży przed rozpoczęciem transakcji, na prośbę nabywcy.

4. Przestrzegać przepisów prawa związanego z prowadzeniem hodowli i sprzedażą szczeniąt.

Współpraca z nabywcami

Wszyscy członkowie Doginoga zobowiązują się do:

1. Rzetelnej edukacji przyszłych nabywców, tj. udzielania odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania przed zakupem oraz po zakupie szczenięcia.

2. Udostępniania nabywcom zasobów informujących o problemach zdrowotnych występujących w rasie.

3. Okazywania wyrozumiałości osobom, które nie posiadają dostatecznej wiedzy i przygotowania do posiadania wybranej przez siebie rasy.

4. Wysokiej kultury osobistej, bez względu na zachowanie nabywcy – z tym zastrzeżeniem, że jeżeli nabywca rażąco narusza zasady komunikacji, hodowca powiadomi o tym Doginoga.

5. Udostępnienia nabywcy do wglądu niezbędnych dokumentów, o które nabywca może poprosić hodowcę w trakcie wizyty w hodowli.

6. Ujawniania wszelkich znanych problemów zdrowotnych psa, zanim pojawi się w profilu hodowcy w Doginoga.

7. Przedstawiania wyłącznie prawdziwych cech rasy lub psa, w szczególności w treści ogłoszenia w Doginoga.

8. Przeprowadzania procesu sprzedaży szczeniąt w sposób profesjonalny – tj. dokładania wszelkich starań aby każde ogłoszenie zawierało komplet informacji, zdjęć, treści.

9. Bycia dostępnym dla nabywcy w pierwszych dniach po odebraniu szczenięcia z hodowli, aby zapewnić odpowiednie wsparcie.

10. Do końca życia psa, bez względu na przyczynę i okoliczności, gotowości do przyjęcia psa do hodowli lub pomocy w ponownym umieszczeniu psa w nowym domu, jeśli poprzedni właściciel nie jest już w stanie się nim opiekować.

11. Zachęcania przyszłych nabywców do zapoznania się i przestrzegania Kodeksu Etyki Nabywcy Doginoga.

12. Informowania nabywców o planowanym urlopie i/lub czasowej niedostępności, włączając funkcję Przerwa i urlop w panelu hodowcy Doginoga.

Czy ten artykuł jest pomocny?

Standardy Doginoga

ArtykułDoginoga

Zakup psa rasowego to dla wielu osób spełnienie marzeń o wiernym i lojalnym towarzyszu na całe życie. Proces ten pozornie wydaje się być łatwym i przyjemnym doświadczeniem – wybór rasy, znalezienie hodowcy i powitanie nowego członka rodziny. Niestety, rzeczywistość zakupu psa znacząco różni się od pozytywnych wyobrażeń i coraz częściej staje się źródłem negatywnych doświadczeń…

Bezpieczeństwo Hodowcy w Doginoga

ArtykułDoginoga

Doginoga powstała z myślą o stworzeniu bezpiecznego, przejrzystego i nowoczesnego środowiska dla hodowców psów rasowych. Rozumiemy, że prowadzenie hodowli to nie tylko pasja, ale także odpowiedzialność wymagająca ochrony przed wieloma zagrożeniami, wynikającymi z transakcji i kontaktów z nabywcami. Doginoga oferuje kompleksowe rozwiązania, które zapewniają hodowcom pełne bezpieczeństwo finansowe, prawne i wizerunkowe.

Kodeks Etyki Nabywcy Doginoga

ArtykułStandardy

Stworzyliśmy Doginoga aby zakup psa rasowego na naszej platformie był wspaniałym doświadczeniem. Kodeks Etyki Nabywcy Doginoga (KEND) to zbiór zasad, które mają na celu uświadomienie przyszłym właścicielom psów, że zakup psa to nie tylko transakcja handlowa ale przede wszystkim szereg decyzji, zobowiązań i odpowiedzialność na wiele lat. Dokument ten powstał we współpracy z hodowcami, dla których troska o zdrowie, życie i dobrostan psów są wartościami nadrzędnymi.